7 vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr ako sa rozhodnete zmeniť farbu vlasov.

Už vás nebaví to, čo máte na hlave a chceli by ste zmenu? Každá žena po tom niekoľkokrát za život zatúži. Samozrejme však vtedy chceme, aby tá zmena neznamenala, že o vlasy prídeme pre nešetrný proces, však? Či si želáte stmaviť alebo zosvetliť, použiť nejakú crazy farbu, najskôr by ste mali vedieť týchto 7 pravidiel. A samozrejme úplne prvé je – doma sa o radikálnu zmenu radšej nepokúšajte.

1. Ktorá z týchto procedúr je šetrná voči vlasom a ktorá nie?

Najskôr si povedzme základné kadernícke pojmy. Odfarbenie je proces, kedy vlasy zosvetľujeme, farbenie znamená, že vlasy stmavujeme alebo nechávame rovnako tmavé/svetlé ako boli. Zosvetliť farbené vlasy možno len odfarbovacou zmesou s odfarbovacím práškom. Zato prírodné, nikdy nefarbené vlasy môžeme odfarbiť ako odfarbovacím práškom, tak aj farbou. Zosvetlenie farbou je však obmedzené, zatiaľ čo odfarbovačom takmer nie.
Farbenie  je voči vlasom oveľa šetrnejšie ako odfarbovanie. Mnohé farby sú veľmi ošetrujúce a dodajú vlasom krásny lesk. Zato odfarbenie ich vždy viac alebo menej naruší. Čím výraznejšie zosvetlenie pýtate, tým viac narušené môžu byť.

2. Dosiahnuť modrú a sivú je najťažšie

Dosiahnuť čierny  korienok a sivé konce je takmer utópia. Ja viem, tie obrázky sú naozaj krásne. No aby ste dosiahli sivú alebo modrú farbu, najskôr vlas musíme odfarbiť na bielu či maximálne svetložltú (takú, aké je vnútro banánu). Inak vlasy tieto dve farby nedosiahnu. Spomeňte si len na výtvarnú výchovu na základnej škole. Keď ste vo vode najskôr oprali štetec namočený v žltej farbe a potom v modrej. Aká vám vznikla? Zelená! Takže ak vlas nebude biely, ale žltý, po aplikovaní modrej zostanú vlasy zelené. A sivá nebude sivá, ale taká divná hnedá. Takže si tieto dve farby dvakrát rozmyslite, či ich chcete. Pretože dosiahnuť biely vlas znamená odfarbiť ich aj dva alebo trikrát za sebou. A ešte aj pre tento dôvod:

3. Ak vo vlasoch nie je pigment, nič sa v nich dlho neudrží.

Ak ste už horko-ťažko dosiahli biele vlasy, ba dokonca ich už máte modré alebo dokonca sivé, berte do úvahy, že to tak bude asi dva týždne. Ak totiž vo vlase nie je pigment, žiadna farba sa v nich neudrží a po pár umytiach sa vyperie. A vlasy budú opäť len svetložlté.

4. Pre čiernu sa radšej nerozhodujte spontánne.

Pretože ju z vlasov dostanete len veľmi ťažko. Ak chcete vedieť, ako budete s čiernou hlavou vyzerať, choďte do predajne s parochňami a vyskúšajte si čiernu. Až keď si budete istá, že je to v poriadku, dajte si čiernu. Nechajte sa však nafarbiť v kaderníctve. Keď sa čiernu rozhodnete dať z hlavy preč, kadernícka farba pustí z vlasu oveľa lepšie ako tá z drogérie.

5. Nechoďte proti prírode

Chodia k nám zákazníčky, ktoré túžia po platinovej blond. Niekedy to však nejde. Odfarbíme vlas prvýkrát, druhýkrát a stále je žltý až žlto-oranžový. No a potom sa... rozpustí. Nechoďte nasilu proti prírode, pretože budete mať zničené vlasy. Chemlonové, budú sa odlamovať a budete sa čudovať, prečo už rok nevedia dorásť dlhšie ako po ramená.

6. Ako dlho trvá urobiť „tie instagaramové vlasy“?

Myslím, že techniku ombré alebo balayage netreba nikomu predstavovať, pretože na nej fičíme už roky. Býva aj v rôznych iných variáciách ako sombré, bronde, copacabana, color melt, foilayage, čo sú vlastne principiálne veľmi podobné úkony s drobnými odlišnosťami, ktoré často zákazníčka ani nevníma, takže netreba detaily obzvlášť vysvetľovať. Všetko sú to úkony, ktoré sú časovo tie najnáročnejšie – okolo 4-6 hodín a na to sa treba pripraviť. Výhoda však je, že ak sa raz dostanete do požadovanej svetlosti vlasov, často stačí navštevovať kaderníčku len raz za pol roka. Finálny výsledok vždy závisí od toho, s akými vlasmi prídete. Ak máte vlasy farbené farbami z drogérie, je možné, že pre požadované presvetlenie budete musieť navštíviť kaderníčku aj trikrát. Zakaždým na tých 4-6 hodín. Čo to tam vlastne tak dlho trvá? V prvom rade ide o dvojkrokový proces. V prvom kroku sa prameň po prameni nanáša zosvetľovacia zmes spôsobom, že sa na vlasy doslova maľuje. V druhom sa potrebujeme zbaviť oranžových a žltých tónov, ktoré po odfarbení vybehnú.

7. Ako to teda urobiť, aby bol aj vlk sýty aj ovca celá?

  •  Ak chcete zaujímavú farbu na vlasy, poďte napríklad do ružového zlata alebo bronzovej. Ani tmavšiu fialovú nie je až také ťažké dosiahnuť a je vo vlasoch pomerne stabilná. Zaujímavá môžete byť aj v marhuľovej alebo ružovej alebo sýtej oranžovej.
  • Tiež je možnosť urobiť jednoduchšie a tým pádom aj lacnejšie techniky. Niekedy stačí pár pramienkov, aby bol výsledok veľmi efektný. Aktuálne sa do módy hrnú zosvetlené a crazy nafarbené pramienky okolo tváre. Vľavo od cestičky jeden, napravo druhý. My sme si zasa vynašli techniku, ktorú voláme „po tri plátky“. Ak chce zákazníčka len trošku oživiť alebo jemne presvetliť, nemelírujeme celú hlavu, ale len pár prameňov po povrchu hlavy. Ak sú zároveň už presvetlené konce, vytvorí to efekt balayage.
  • Ak chcete predsa ombré a balayage, voľte odtieň najviac o štyri farebné stupne svetlejší ako chcete korienok. Napríklad ak chcete tmavohnedý korienok, nech sú dĺžky maximálne svetlohnedé až plavé, nie platinové blond. Jednak to vo väčšom kontraste pôsobí lacno, pretože vlasy o pár týždňov beztak zožltnú a tiež si ničíte vlasy.
  • Investujte do svojich vlasov. Pri väčších premenách nehľadajte kaderníctvo podľa najnižšej ceny. Ak vám niekto sľúbi, že vám spraví balayage za 40 eur, tak to tak aj bude vyzerať. Je to úkon hodný zhruba stovky, ak má byť bez kompromisov s pekným výsledkom.