Večná záhada: Aký je môj typ pleti?
Toto je tip od Lenky, ktorá sa pýtala, ako by si mala diagnostikovať typ pleti. Bez ďalších rozvláčností poďme rovno na fakty.
Základné typy pleti sú štyri – mastná, zmiešaná, normálna a suchá. Mastnú často sprevádza akné, preto takou „odnožou“ mastnej je problematická pleť a zasa suchá pleť mnohokrát prechádza do citlivej a zvykne mať problémy so začervenaním, štípaním a pálením.

Máte mastnú pleť? Ako ju spoznať?
Hlásim sa medzi ženy, ktoré pánbožko „obdaril“ týmto typom pleti. Do tridsiatky som tým dosť trpela, no teraz začínam vnímať pozitívne účinky zvýšeného mastenia v podobe pomalšieho starnutia. Keď som mala šestnásť či osemnásť, mala som tak extrémne mastnú pleť, že som bola lesklá na celej tvári už dve hodiny od vyčistenia pleti alebo od nalíčenia. To, že sa make-up rozpustí, je jedna z najväčších nevýhod tohto typu pleti.
Mastná pleť je skrátka mastná úplne všade na tvári – nielen v povestnej T-zóne (čelo, nos, brada), ale aj na úplnej periférii – na lícach a pri ušiach. A lesknete sa. Všade a veľa. Keď je pleť odlíčená, vyzerá unavená, popolavá a má otvorené póry. Ak sa nečistia, sú zanesené čiernymi bodkami.
Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu, takže ju určite nevysušujte tým, že by ste sa umývali obyčajným tuhým mydlom alebo nepoužívali žiaden krém. Paradoxne, ak ju budete takto násilne odmasťovať, odmení sa vám ešte väčším mastením ako obrannou reakciou.
Výbornými pomocníkmi pri mastnej pleti sú zmatňujúce krémy a make-upy, hodvábne podkladové bázy pod make-up, púdre a tiež fixačné spreje. Krémy môžu maj aj gélovú konzistenciu. Výraznejšiu elimináciu mastenia dosiahnete kombináciou pleťovej a dekoratívnej kozmetiky.
Ak je k tomu pridružené aj akné (v počte, ktorý na tvíári nikdy neklesne pod 5 pupienkov), ide o problematickú pleť. Staráme sa o ňu rovnako ako o mastnú, no používame na to určené produkty a špeciálne produkty na lokálnu aplikáciu na vyrážku.
Zmiešaná pleť – najčastejší typ pleti u nás
Kto sa troška v kozmetike vyzná, vie, že sa označuje aj ako tzv. T-zóna. To znamená, že čelo, nos a brada sú mastnejšie a líca normálne až suchšie. Ak máme nejaký typ pleti v mladosti, neznamená to, že to tak zostane až do dôchodku. Typ pleti sa vekom mení od mastnej smerom k suchej. Takže ak ste v puberte mali mastnú, je možné, že v tridsiatke je už len zmiešaná a do zrelého veku bude suchá. Takisto v lete môže mať sklony viac sa mastiť a naopak, v zime sušiť. Niekedy treba kozmetiku prispôsobiť aj takto sezónne.
Na trhu je mnoho produktov, ktoré vyvažujú zmiešanú pleť tak, že zmatňujú mastné miesta a hydratujú suchšie. Hlavným slovom pri zmiešanom type pleti by mala byť hydratácia. Keďže je to viac-menej bezproblémový typ pleti, usilujeme sa ho dobrou starostlivosťou udržiavať, aby sa vekom nesušila a pôsobila stále mladistvo.


Dostali ste do vienka normálnu pleť? Potom si môžete blahoželať
Normálna pleť je tá krásna porcelánová pleť, ktorú (napríklad my mastňáčky) závidíme v školskom veku niektorým svojim spolužiačkam. Nemusia nosiť make-up, nemusia s pleťou robiť nič, nemajú žiadne póry, nepoznajú, čo sú to vyrážky a nemajú žiadne problémy. Ak by sa o pleť starala bárs aj len tak, že si ju ráno a večer opláchne vodou, na otázku, či má nejaké problémy s pleťou, odpovie nie.
Pokiaľ ste „vyhrali“ tento typ pleti, treba si tu dať pozor na jednu vec. Takto to nebude navždy a pokiaľ sa starostlivosť zanedbá a nebude v mladosti poriadna, tak skoro zostarne. Z normálnej sa zmení na suchú s jej typickými problémami.
Takže kladieme dôraz na návyk, pravidelnú starostlivosť a poriadne hydratujeme. Čo do nej investujeme v mladosti nám v neskoršom veku vráti.
Pre tieto tri typy pleti je spoločná rovnaká denná rutina v starostlivosti o pleť, stačí si len prispôsobiť produkty pre daný typ pleti.
- 1. Na čistenie čistiaci gél, ktorý jemne odstráni prebytočný maz bez porušenia ochrannej bariéry pokožky.
- 2. Tonizačnú (pleťovú) vodu (pozor, nie micelárnu!) na doplnenie hydratácie
- 3. Hydratačné sérum
- 4. Nemastný pleťový krém určený pre tento typ pleti. Ráno denný a večer nočný.
Pri každom type pleti vyberáme krém určený na daný typ pleti. Krémy pre mastnú pleť niekedy obsahujú maz pohlcujúce čiastočky. Či tak je spoznáte z testeru nasledovne: nepatrné množstvo si rozotrite medzi palcom a ukazovákom a pokiaľ pri vstrebávaní budete mať „kriedový pocit“, obsahuje aj tieto látky. Pomôže vám vylučovaný maz regulovať.
Normálna pleť by sa zasa mala vyhýbať mastným krémom (ako klasická modrá Nivea), po ktorých majú tieto žienky tendenciu siahať. Mastné krémy spôsobia „zlenivenie“ mazových žliaz a môžeme si ním spôsobiť presušenie normálnej pleti.
Táto starostlivosť by mala byť každé ráno aj večer. Plus dvakrát týždenne používajte píling a masku. Maska sa aplikuje po čistiacom géli.
Na tvári sa mi tvoria šupinky. Znamená to, že mám suchý typ pleti?
Mnoho žien si myslí, že šupinky na tvári znamenajú, že ide o suchý typ pleti. Odpoveď je, že to tak môže byť, ale aj nemusí. Šupinky totiž nie sú indikátorom žiadneho typu pleti. Šupinky sú príznakom toho, že sa o pleť staráte s nevhodnými prípravkami alebo nedostatočne. Najčastejšie je to preto, že nepoužívate pravidelne píling alebo že vám šupinky vytvára príliš nehostinné vonkajšie prostredie – napríklad dlhé vystavovanie sa mrazu.
Ako teda rozpoznať suchý typ pleti?
Opláchne sa čistou vodou bez použitia akéhokoľvek prípravku a cíti nepríjemný pocit ťahania a pnutia pleti. Nevie si predstaviť fungovať bez krému. Vizuálne väčšinou vyzerá pekná, bezchybná, s nebadanými pórmi.

Vyžaduje zvýšenú starostlivosť oproti ostatným typom pleti, pretože ľahko môže z nej vzniknúť pleť citlivá, ktorú všetko páli a štípe. Takisto je vhodné sa o ňu starať dôkladne kvôli oddialeniu starnutia. Na suchej pleti sa oveľa skôr objavujú vrásky ako na mastnej pleti. Oddialiť sa to dá vhodnou kozmetikou.
Na rozdiel od ostatných typov pleti, kde je prioritou hydratácia, tu je to výživa. Hydratačné produkty obsahujú viac vody a menej oleja, výživné naopak. No i tak by pleťové produkty nemali byť nadmerne mastné.
Dajte si pozor, aby ste si nevytvorili pleť citlivú
Citlivá pleť nie je samostatným typom pleti, najčastejšie vychádza zo suchej, no stretla som sa už aj s mastnou a zároveň citlivou pleťou. Citlivá je taká, ktorú všetko štípe a páli, z kozmetických produktov, ba aj z obyčajnej vody má začervenanie. Citlivosť na pleti môže vzniknúť postupne, ale aj náhle. Tu neexistuje jeden univerzálny recept, ako na ňu, dôležité je v kozmetike sa hľadať a nájsť vyhovujúcu kombináciu produktov. Používame rovnaké produkty ako pri suchej pleti, no veľmi opatrne.
Aká by mala byť denná rutina pri suchej a citlivej pleti?
- 1. Na čistenie používame čistiace mlieko a nie čistiaci gél. Najjemnejší spôsob je aplikácia rukami a zotretie vatovým tampónom. Ak pleť zvláda, môžeme rovno aplikovať aj zotierať tampónom. Vyhýbame sa oplachovaniu vodou, vhodnejšie je mlieko s líčidlami zotrieť mokrým vatovým tampónom, hubkou alebo odličovacím uterákom.
- 2. Tonizačnú (pleťovú) vodu (pozor, nie micelárnu!) na doplnenie hydratácie
- 3. Hydratačné sérum
- 4. Výživný pleťový krém určený pre tento typ pleti. Ráno denný a večer nočný.
Pílingy používame zriedka, stačí raz týždenne, prípadne raz za dva týždne. Exfoliačné čiastočky by mali byť jemné, drobučké, skôr prachové ako pieskové. Prípadne používame masky s exfoliačným účinkom (napríklad zlupovacia maska). Masky vyberáme výživné – to sú krémové masky, ktoré na pleti nezasychajú.
Páčil sa vám tento článok? Pokojne ho zdieľajte a lajkujte.
Ak máte nejaké otázky, nezabudnite ich napísať do komentára dole.