Ako nechtárky sme už videli všeličo. No táto práca inej nechtárky nás poriadne zarazila

V pondelok nám volala milá dáma, že chce k nám prísť na nechty. Mali sme priestor zobrať ju hneď v ten deň, do telefónu nám ešte stihla povedať, že má akrylové nechty, že jej vadia a nie je s nimi spokojná. Na druhý deň mi už len Natálka hlásila, že sa na nej zdržala hodinu navyše a že to bolo dosť zlé.

Kto nás pozná, vie, že neosočujeme prácu konkurencie. Ani tento článok nie je o tom, že chceme niekoho zhodiť alebo mu ublížiť, ale chceme vám – klientkam – poradiť, na čo si pri výbere nechtového štúdia dávať pozor. Nie každému totiž ide v prvom rade o kvalitu a o zákazníčkine dobro, často je dôležitejšie urobiť nechty rýchlo, čo je pre vyťažené ženy lákavé. Nebudeme uvádzať ani meno zákazníčky ani salónu, kde dotyčná na nechty bola a ani nezverejníme fotku. Zákazníčku si pomenujme krycím menom pani Janka.

Vynechala dokonca úplne prvý krok!

Každá kvalitná nechtárka vám povie, že základom akejkoľvek modeláže je manikúra. My napríklad robíme prístrojovú manikúru brúskou, kedy vystriedame aj tri-štyri nadstavce, aby sme z nechtovej platničky odstránili kožtičku, podvihli ju nahor a pripravili ju na šetrné odstrihnutie. Už dávno nerobíme len zatlačenie kožtičky dozadu, ale 4 kroky navyše. Kvalitná manikúra trvá aj 15 minút. Pani Janka prišla z nechtami, kde nebolo urobené ani zatlačenie kožtičky! Ten elementárny prvý krok, za ktorým u nás nasleduje niekoľko ďalších! Potom sa niet čo čudovať, ak z niektorých salónov odídete za 45 minút. Jednoducho niektoré dôležité kroky nerobia.

Pozor na zdravotnú nezávadnosť

Ak sa vynechá manikúra, modeláž nedrží. Preto niektoré salóny používajú miesto gélu akryl. Akryl sám o sebe nie je pre nositeľku zdravotne závadný, pokiaľ sa použije s rozpúšťadlom, s ktorým sa má (látka ethylmetacrylát – EMA, ktorý je u nás povolený). Nebudem tvrdiť, že na tejto zákazníčke bola použitá látka, ktorá je zakázaná (methylmetacrylát - MMA), no ak chodíte na akrylové nechty, overte si, či nechtárka používa správnu látku. Čo robí MMA si ľahko vygooglite, no vedzte, že v súčasnosti je v EÚ na manikérske účely táto látka zakázaná. Keď sa stretneme s akrylovými nechtami (obyčajne pri odstraňovaní po inej nechtárke), máme problém vôbec rozlíšiť, kde sa končí akryl a kde sa začína prírodný necht.

Akryl, s ktorým sme sa stretli my je akoby vpitý do nechtu. To je dôvod, prečo akrylové nechty držia ako priklincované až do odrastenia. Pre nechtárky výhoda obrovská, pretože môžu vynechať manikúru, ušetriť 15 minút a nechty budú aj tak držať. No taká filozofická otázka – naozaj chcete nechať leptať svoj necht chemickou látkou, ktorá sa doňho následne vpije a s nechtom zžije tak, že nie je možné ju oddeliť?

Zatečené až ku kožtičke

Ďalšia zásadná chyba, ktorá sa nedala prehliadnuť bola, že modeláž bola aplikovaná až na kožtičku. To je absolútny dôkaz nekvalitnej práce. Stane sa, že materiál zatečie (má to hneď odstrániť), no nemôže sa stať, že materiál na kožtičku úmyselne aplikuje. Natálka musela akryl pani Janke z kožtičky odstrániť, čo sa v tomto prípade už neobišlo bez poranení.

Potom, aby ste sa neobávali – je rozdiel, ak zatečie ku kožtičke farba (neovplyvňuje trvácnosť nechtov) a ak zatečie stavebný (modelážny) materiál (ovplyvňuje trvácnosť, vytvárajú sa skoršie odchlipy). Takže keď nechtárke ujde troška farby na kožtičku okolo, netreba hneď panikáriť a o nechty sa strachovať.

Tipy verzus šablóny

Keď som bola dva roky dozadu na nechtovom školení, pýtala som sa školiteľky, kedy používa tipy a kedy šablóny. Tip je tá plastová špička, ktorá sa nalepí na prírodný necht a aj my sme ich kedysi v počiatkoch používali. Povedala mi, že tipy nepoužíva vôbec a vysvetlila prečo. Tak aj u nás v salóne smerovali do koša. Používame šablónky, to je papierik, ktorý sa podlepí, naň sa namodeluje a potom sa vyberie. Stavba je teda čisto len s gélom. Pani Janka mala tipy. Navyše nalepené tak, že medzi tipom a nechtom bola bublina, kde by sa s veľkou radosťou čoskoro vytvorili plesne. Stačí bežné umývanie rúk alebo upratovanie a behom mesiaca je na problém zarobené.

Nakoniec tvar

Či je tvar dobrý alebo nie, spoznáte aj pocitovo. Kto chodí na nechty určite už počul o tzv. C-oblúku. Nechty by pri pohľade zboku nemali byť s preliačeninami, pri pohľade spredu nemá byť materiál natečený len doľava alebo doprava, samozrejme by celkovo nemali pôsobiť hrubé alebo hrboľaté.

Ani tieto zásady nechty pani Janky bohužiaľ nespĺňali.

No a ešte jedna dôležitá vec - nemali by z profilu smerovať nadol. Podľa tohto rozpoznáte nechtový salón, ktorý sto rokov používa zaužívané postupy a nenapreduje, od toho, ktorý sleduje trendy a snaží sa zákazníčkam priniesť to najmodernejšie a najnovšie. V súčasnosti odhadom 90% salónov ešte stále používa starý tvar, kde špičky idú dole.

Pár rokov vzad všetky nechtárky robili „starý tvar“. Potom sme si všimli, že nechty od niektorých top nechtárok sú také „iné“. Ani my sme to nevedeli definovať, v čom je to. Zašli sme teda na školenie a naučili sme sa. Síce robenie tohto moderného tvaru (salónna mandľa / salónna kocka) trvá dlhšie, no čo by sme pre vás za rovnakú cenu neurobili, však?

Necht hore - "starý" tvar, pri ktorom špička klesá a rovina je v spodnej časti nechtu. 

Necht dolu - salónny tvar, kedy špička stúpa nahor a rovina je v hornej časti nechtu- v úrovni koreňa. 

Tak si to zhrňme do manikérskeho desatora

1. Keď si vyberáte nechtový salón, vyberajte si v prvom rade kvalitu, pretože ide o zdravie. Kvalita znamená, že nechtárka používa kvalitné materiály, ktoré sú certifikované v Európskej únii a aj jej práca je kvalitná.

2. Dobrá nechtárka odporučí procedúru, ktorá je najvhodnejšia pre vaše potreby. Nenanúti vám napríklad akrylové nechty, lebo jej sa robia najlepšie. Alebo gélové, ak by vám stačil aj géllak.

3. Spraví kvalitnú manikúru, to znamená, že ošetrí nechtovú kožtičku a prebytočnú odstráni.

4. Používa moderné postupy. Vymenila tipy za šablóny, pinčuje nechty, podbrusuje...

5. Kvalitná práca trvá. Nečudujte sa, ak modelácia gélových nechtov trvá dve hodiny. Ak však odídete za menej ako hodinu a štvrť, s vysokou pravdepodobnosťou manikérka niečo odflákla.

6. Nechty sú estetické, pekné. Nie sú hrubé (ale ani príliš tenké), nezahýbajú sa na špičke nadol, nemal by byť každý necht iný.

7. Má na pracovisku čisto.

8. Nechty od nej vydržia toľko, koľko majú vydržať.  

9. Chodí na školenia, aby sa neustále zlepšovala a zdokonaľovala. Aj v oblasti manikúry sa menia trendy a na výsledku práce vidno, kto je spokojný vo svojich koľajničkách a roky robí rovnako, a kto mení a inovuje.

10. Robí šetrne. To znamená, že zbytočne neprebrusuje prírodný necht a po odstránení je poškodenie nechtovej platničky minimálne i keď ste nechty nosili mesiace, či dokonca roky.

Ak sa vám článok páčil, kliknite na tlačidlo vpravo a zdieľajte ho na sociálnych sieťach ďalej, aby si dali pozor aj vaše kamarátky.

Ak sa vám už nechce hľadať salón, kde toto desatoro dodržiavajú, nemusíte. U nás sa na to môžete spoľahnúť. Stačí si už len vybrať správnu procedúru tu.

Kontakt na nás